Inden du bestiller din tur kan der være flere spørgsmål der trænger sig på.
Vi har herunder forsøgt at svare på ofte stillede spørgsmål om vandreturene med Oh So Quiet.
Inden du bestiller din tur kan der være flere spørgsmål der trænger sig på.
Vi har herunder forsøgt at svare på ofte stillede spørgsmål om vandreturene med Oh So Quiet.
Finder du ikke svar på dit spørgsmål, så tøv ikke med at kontakte os på pia@ohsoquiet.dk – vi svarer så hurtigt som muligt.
Alternativt er du også velkommen til at kontakte os pr. telefon på 22 25 57 81.
De 1.000 kr. er forudbetalt forbrug for turen, hvorfra dine udgifter til el, vand og minibar trækkes. Resten af beløbet tilbagebetales naturligvis efter turen.
Det er et hensat beløb, hvorfra dine udgifter til el, vand og minibar trækkes. Efter turen føres resten af beløbet tilbage til din konto.
Hvis du booker din tur mere end tre måneder før afgang, kan du dele betalingen i to rater. Det kræver dog, at du laver en aftale pr. e-mail først. Skriv til pia@ohsoquiet.dk
Ja, du bestiller det her: https://ohsoquiet.dk/bestilling-af-gavekort/
Under de enkelte ruter kan du læse, om man må have hund med. Om man må have hund med eller ej, afhænger af om man må have hund med i de sommerhuse, der ligger på turen.
Jo, men dette er p.t. kun hotel-til-hotel turene. Turene fra sommerhus-til-sommerhus er udelukkende i foråret (april-juni) og efteråret (august-oktober).
Ja, der er ikke andre end dig og den/dem, du vandrer med. En del af charmen ved en Oh So Quiet-tur er netop, at I ikke skal forholde jer til en masse nye mennesker. Det giver mulighed for at pleje dine nære relationer og lade helt op.
Under beskrivelsen af de enkelte ruter, er der links til de udvalgte sommerhuse, du kan bo i. Disse står under beskrivelsen af tur A og B.
Distancerne er som udgangspunkt overkommelige og begyndervenlige, men alt er relativt. Vi har dog udvalgt nogle ruter der er særligt gode for førstegangs-vandrere, læs mere om disse her.
Hvis du slet ikke er vant til at bevæge dig i dagligdagen, kan du med fordel indlægge ekstra gåture i tiden op mod din tur. Under selve turen, kan du indlægge mange, små pauser og gå dagsdistancerne i et roligt tempo. Husk at medbringe snacks og vand, så du holder dit blodsukker stabilt og ikke dehydrerer undervejs.
Heldigvis skal man ikke pakke ret meget, men vi har alligevel lavet et forslag til en pakkeliste. Den kan du læse mere om lige her.
Alle ruter er tilrettelagt således, at du starter ud fra bilen på dag 1 og ender ved bilen på dag 3.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag inspirerende tips til vandring, samt information om vores ture, særlige tilbud m.m.